Chcete se stát veganem? Zaměřte se na správné vitamíny

Cvičení, spánek a zdravá strava jsou cílem každého, kdo se v novém roce rozhodne zhubnout. Hubnout ale můžete rychleji, pokud tělu dodáte potřebné vitamíny.

V novém roce přicházejí nová předsevzetí. Bývají spojeny s odhodláním shodit přebytečná kila, která jsme nabrali o prázdninách a podzimu. Co je třeba udělat, abychom se dostali zpět do formy a co by naše tělo mělo konzumovat, aby bojovalo s tukem?

Když chceme zhubnout, je třeba zvážit několik faktorů. Patří mezi ně kvalitní spánek, pravidelný režim, vyvážená strava, fyzická aktivita a psychická pohoda. Spalování tuků lze podpořit i příjmem vhodných vitamínů z potravy nebo doplňků stravy. „Přírodní látky jsou kromě vitamínů určeny k podpoře odbourávání tuků. Jde například o kapsaicin, karnitin nebo extrakt z garcinie cambogia. Ale např. niacin (vitamin B3), pyridoxin (vitamin B6) a vitamin C jsou důležité pro tvorbu karnitinu, bez nich a dalších látek se karnitin nevytváří v dostatečném množství.Vitamíny skupiny B jsou obecně důležité pro metabolismus látek v našem těle, což zahrnuje i vliv na tukové zásoby, například vitamín B3 (niacin) se podílí na snižování hladiny některých tuků v těle,“ říká doktor farmacie.

Není třeba dělat chyby
Zatímco jíme zdravě, cvičíme a přesto se nám nedaří zhubnout nebo si váhu udržet, měli bychom se zaměřit na chyby, kterých se pravděpodobně dopouštíme. “Z jídelníčku nelze úplně vyloučit sacharidy (cukry) a tuky, to je jedna z častých chyb. Je ale potřeba volit správné produkty. Co se sacharidů týče, jsou to ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, ořechy a – a v případě tuků, ryb, ořechů nebo semen některých rostlin (lněná semínka, chia semínka, slunečnicová semínka nebo sezamová semínka). doplněno intenzivním cvičením, ale pozor na věk a zdraví.

Je třeba jíst pravidelně
Chybou je i vynechávání jídel, velmi důležité je snížit příjem kalorií nebo zvýšit počet kalorií, které při cvičení spálíte. Vynechání plného jídla může nakonec vést k podvýživě a únavě. V noci je třeba omezit sacharidy a tučná jídla. Oběd by měl obsahovat bílkoviny s nízkým obsahem tuku a také komplexní sacharidy,“ říká lékárnice.

Luštěniny jsou váš přítel
Mezi mnoho zdrojů bílkovin patří luštěniny. Doporučuje je i odborník na životní styl Menu Gold Milan Merwa, který dodává: „Dostatečné individuální stravování v kombinaci s pohybem je ideální způsob, jak shodit přebytečná kila. Ve vašem jídelníčku by rozhodně neměly chybět luštěniny, alespoň jednou týdně. Obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu a značné množství bílkovin. Rozpustná vláknina váže cholesterol. Luštěniny jsou také bohaté na vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, železo a kvalitní rostlinné bílkoviny.“

Fazole lze jíst vařené nebo nechat naklíčit. Při klíčení dochází v semenech k enzymatickým procesům, snáze se vstřebávají bílkoviny, tvoří se vitamíny, zejména vitamíny C a E. Proto jsou klíčky velmi bohatým zdrojem minerálních látek a vitamínů. Ke klíčení luštěnin se nejlépe hodí hrách, cizrna, čočka a mungo.

One thought on “Chcete se stát veganem? Zaměřte se na správné vitamíny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *