Pokud chcete být zdraví, musíte užívat ty správné vitamíny

Pokud se najednou chcete stát veganem nebo už veganem jste? Pak si přečtěte doporučení, která byste měli konzumovat ve svém jídelníčku.

Pokud chcete být vegan, musíte vyloučit maso, mléko, vejce a další živočišné produkty. Dále je nutné dbát na dostatečnou konzumaci vitamínů a minerálních látek.

Veganem může být každý z mnoha důvodů. Většinou jde o kombinaci etických, ekologických a některých zdravotních aspektů. Nechci dnes psát o tom, zda je tato dieta lepší nebo horší než ostatní. Raději zkusme fázi „po“ – na co se zaměřit, když rozhodnutí pro veganství již padlo, aby vašemu tělu nic nechybělo.

Vitamin B12 a další
Vitamín B12 je vitamín, který opravdu potřebujete doplňovat. Vyskytuje se prý i v rostlinných potravinách, jako je chlorella, spirulina nebo mořské řasy. Ale ukazuje se, že ne všechny chlorella/spirulina/řasy opravdu jsou, i když to výrobce tvrdí. Navíc, i když je přítomen, není známo, zda jej tělo skutečně dokáže efektivně využít. Můžete se setkat s potravinami obohacenými o vitamín B12, nejčastěji s rostlinným mlékem, ale na to byste se bohužel (z výše uvedených důvodů) spoléhat neměli. Nejbezpečnější je proto tabletová verze – i když naprosto chápu, pokud máte odpor k práškům, jsme na tom stejně – ale tady jde o zdraví.

Nedostatek vitaminu B12 způsobuje poruchy nervového systému, anémii, neplodnost, onemocnění kostí a srdce. Pokud jste veganem 6 měsíců a nevidíte žádné problémy, i když neužíváte vitamín B12, může to být proto, že vaše tělo má zásoby z předchozí živočišné stravy. Letošní sezóna ale skončí. Pokud držíte veganskou dietu, pak opravdu, opravdu začněte brát vitamín B12.

To hlavní o vitaminu D
Mezi hlavní funkce vitaminu D patří vstřebávání vápníku a fosforu tělem, proto hraje důležitou roli ve zdraví kostí a zubů. Příznaky jeho nedostatku jsou únava, hormonální nerovnováha, kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, deprese a další. V létě není problém se do těla dostat, protože se tvoří v kůži následkem slunečního záření, jindy je to ale horší. Důvodem, proč s ním mají problémy zejména vegani, je to, že se vyskytuje především v mořských plodech a vaječném žloutku. Dá se ale najít i v některých houbách.

To hlavní o jódu
Mnohými je dokázáno, že vegani mají o 50 % méně jódu v krvi než vegetariáni (nemluvě o lidech, kteří pravidelně jedí maso). Nedostatek může způsobit pomalý metabolismus a problémy se štítnou žlázou. Naštěstí dostat jód do stravy je poměrně snadné: kupte si jodizovanou sůl nebo mořské řasy.

Hlavní věc je o železe
Obecně platí, že železo z živočišných potravin se vstřebává mnohem lépe než železo z rostlinné potravy. Proto se veganům doporučuje zvýšit denní dávku železa. Nedostatek železa může způsobit lámavost vlasů a nehtů, suchou pokožku, únavu a slabost, nepravidelný srdeční tep, bolesti hlavy a brnění končetin. Železo se nachází v ořechách, luštěninách a obilovinách.

To hlavní o vápníku
Mnohým z nás odmala učili, že vápník se nachází hlavně v mléce, a tak se tato svačina cpala už ve školních jídelnách. Je velkou neznámou, že vstřebávání vápníku z kravského mléka je pro většinu populace problematické. Například brokolice nebo kapusta obsahují na 100 g tolik vápníku jako mléko. Květák obsahuje dvakrát více tohoto minerálu než kondenzované mléko. Vápník najdete také v mandlích a lískových oříšcích.

To hlavní o Omega-3 mastných kyselinách
Nejlépe stravitelná forma se nachází v rybách. Jejich dostatečnou konzumaci však lze zajistit i při vegetariánské a veganské stravě. Jako nejlepší zdroje bych uvedl vlašské ořechy, konopí, lněná semínka a chia. Jezte také často listovou zeleninu (ale to už pravděpodobně děláte).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *